Delegacja Airbus Defence and Space odwiedziła w tym tygodniu Indonezję. Celem wizyty była promocja samolotów transportowych A400M i myśliwców Typhoon.

Rozmowy odbywały się na wysokim szczeblu. Delegacji Airbusa przewodził szef działu samolotów wojskowych Fernando Alonso, ze strony gospodarzy w spotkaniach uczestniczyli ministrowie obrony Wiranto, spraw morskich Luhut Pandjaitan oraz przedsiębiorstw państwowych Rini Soemarno. Przedstawiciele europejskiego koncernu odwiedzili także zakłady lotnicze PT Dirgantara Indonesia (PTDI) w Bandungu, które najpierw współpracowały z zakładami CASA, a obecnie z Airbusem. W Bandungu częściowo powstają C-295 dla indonezyjskiego lotnictwa.

Indonezja wyraziła zainteresowanie nabyciem pewnej liczby A400M w maju bieżącego roku. Samolot jest przedstawiany jako najlepiej spełniający wymogi Indonezji w zakresie transportu sił i środków między licznymi wyspami, na których położony jest ten kraj. Z kolei Typhoon może być interesującą ofertę dla Dżakarty, dążącej do jak największej dywersyfikacji dostawców uzbrojenie. Obecne rozmowy miały także obejmować offset.

(thejakartapost.com; fot. materiały prasowe EADS)