Według nieoficjalnych informacji projekt kolejnego chińskiego lotniskowca jest już niemal gotowy. Napływające ostatnio informacje o kolejnym typie chińskich okrętów lotniczych można jednak umieścić pod szyldem „dezinformacji ciąg dalszy”.

Magazyn Kanwa Defense Review potwierdza informacje, że okręt otrzyma napęd konwencjonalny. Nie udało się już jednak potwierdzić, czy otrzyma zintegrowany system napędu elektrycznego (IEPS) i katapulty elektromagnetyczne. Do działań dezinformacyjnych można także zaliczyć zmianę oznaczenia okrętu. Dotychczas nowy lotniskowiec był najczęściej określany jako typ 002. Od kilku tygodni częściej pojawia się oznaczenie typ 003, a numerem 002 określa się zwodowanego w kwietniu Shandonga, znanego wcześniej jako typ 001A. Warto w tym miejscu zauważyć, że nazwa Shandong ostatnio zniknęła z mediów.

Chińskie media i portale społecznościowe sugerują, że budowa lotniskowca typu 002/003 mogłaby ruszyć na początku 2018 roku. Byłoby to potwierdzenie wcześniejszych doniesień ze stoczni Jiangnan o rozpoczęciu cięcia blach na okręt w czerwcu 2017. Wszystkie źródła są zgodne, ze za budowę okrętu będzie odpowiadać właśnie szanghajski Jiangnan. Tymczasem pojawiają się doniesienia o rozpoczęciu prac przy kolejnej jednostce typu 002/003 w stoczni w Dalianie, gdzie powstały Liaoning i Shandong.

Chińskim władzom wojskowym trzeba przyznać, ze bardzo zręcznie podsycają atmosferę niepewności i zainteresowanie nowym lotniskowcem. Działania te są obliczone nie tylko na „rynek” zewnętrzny, ale także wewnętrzny. Podobnie jak w przypadku poprzednich okrętów bardziej wiarygodne informacje zaczną się pojawiać wraz z postępami prac.

(atimes.com)

PLAN