W bazie RAF Coningsby w Lincolnshire trwają próby modernizacji myśliwców wielozadaniowych Eurofighter Typhoon w ramach projektu „Centurion”, mającego zapewnić płynne przejęcie zdolności uderzeniowych samolotów Tornado GR4 przez Typhoony. Testy poprzedzają wprowadzenie ulepszeń do całej RAF-owskiej floty myśliwców tego typu.

Testy operacyjne i ocena modernizacji, oznaczone jako faza 1 projektu „Centurion”, obejmują próby oprogramowania pocisków powietrze–powietrze MBDA Meteor, zdolnych do zwalczania celów poza zasięgiem wzroku pilota (zobacz też: Rafale odpalił Meteora), i pocisków manewrujących powietrze–ziemia Storm Shadow.

Testy są wykonywane po zakończeniu prób wdrożenia, a następnie po modernizacji sześciu samolotów. Prace przeprowadziła eskadra 41 (R) RAF-u przy wsparciu zespołów z zakładów BAE Systems w Wartonie. Samoloty i produkty wspomagające wykorzystywane w próbach były wytworzone przez Eurofighter GmbH oraz firmy partnerskie – Airbus i Leonardo – przy wsparciu MBDA.

– To kolejny ważny krok w projekcie „Centurion”, który realizujemy dzięki ciężkiej pracy i doskonałej kooperacji między naszymi zespołami i Królewskimi Siłami Powietrznymi – powiedział James Glazebrook, szef projektu „Centurion” i programów modernizacji Eurofightera w BAE Systems Military Air & Information.

Prace obejmują również wiele nowych zdolności przeznaczonych wyłącznie dla Wielkiej Brytanii, w tym dodatkowy interfejs człowiek–maszyna i inne ulepszenia samolotu wymagane przez RAF. Testy operacyjne i ocena obejmują próby naziemne i próby w locie, a także zapoznanie pilotów i obsługi naziemnej z nowymi funkcjami wprowadzonymi w ramach modernizacji.

BAE Systems będzie nadal zwiększać zdolności zestawu modernizacyjnego fazy 1 przed zaplanowanym przez klienta odpaleniem pocisków Meteor i Storm Shadow. Doprowadzi to w efekcie do wprowadzenia do eksploatacji zmodernizowanych samolotów na początku 2018 roku. Następny i ostatni etap projektu „Centurion” obejmuje integrację z samolotem pocisku Brimstone. Pierwsze odpalenie Brimstone’a z głowicą bojową przez Eurofightera Typhoona zostało pomyślnie przeprowadzone w tym miesiącu.

Zobacz też: Austria postanowiła wycofać Typhoony ze służby

(informacja prasowa BAE Systems)

materiały prasowe BAE Systems