Wczoraj informowaliśmy o tym, że Iran zrezygnował z zakupu rosyjskich T-90MS i w produkcji czołgów zamierza polegać na osiągnięciach lokalnego przemysłu obronnego. Dowódca irańskich wojsk lądowych Ahmad Reza Pourdastan powiedział, że dzięki zamówieniom skierowanym do podmiotów krajowego przemysłu obronnego uda się produkować czołgi na terytorium Iranu.

Rosjanie zdają się jednak nie dawać za wygraną, upatrując w tym szansy na duży zagraniczny kontrakt. Aleksiej Żaricz, zastępca dyrektora generalnego Urałwagonzawodu, zapewnia, że koncern jest gotowy na licencjonowaną produkcję czołgów podstawowych T-90S w Iranie. Jego zdaniem wewnątrz firmy jest już wszystko ustalone, a plany zyskały poparcie Kremla. Oświadczenia Żaricza pojawiło się niecały dzień po wypowiedzi Rezy Pourdastana.

Warunkiem jest jednak zniesienie ograniczeń współpracy wojskowo-technicznej z Iranem, które zostały wprowadzone 9 czerwca 2010 roku przez Radę Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wówczas organ ten uchwalił rezolucję numer 1929, która poszerzała embargo zbrojeniowe, zamrażała zagraniczne aktywa piętnastu firm kontrolowanych przez Korpus Islamskiej Gwardii Rewolucyjnej oraz upoważniała państwa do inspekcji podejrzanych transportów zmierzających do Iranu i stamtąd powracających. W części odnoszącej się bezpośrednio do dostaw sprzętu wojskowego rezolucja nakazywała państwom powstrzymanie się od sprzedaży i przekazywania w inny sposób ośmiu kategorii uzbrojenia: czołgów, bojowych wozów piechoty, systemów artyleryjskich dużego kalibru, samolotów bojowych, śmigłowców uderzeniowych, okrętów wojennych oraz pocisków lub systemów rakietowych. Zakazywała ponadto udzielania pomocy technicznej lub finansowej w celu zakupu uzbrojenia lub części zamiennych.

Po uchwaleniu rezolucji współpraca Rosji z Iranem została zawieszona dekretem prezydenckim wydanym w celu zapewnienia skuteczności sankcji. W przypadku zniesienia ograniczeń rosyjski przemysł obronny zapewni nie tylko licencjonowaną produkcję czołgów T-90, ale także modernizację floty irańskich T-72.

Zobacz też: Iran potwierdził zainteresowanie T-90S

(defenseworld.net; fot. Vitaly V. Kuzmin, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Vitaly V. Kuzmin, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported