6 listopada uroczyście zainaugurowano produkcję kołowych transporterów opancerzonych Piranha V w Rumunii. Montaż transporterów odbywa się we współpracy General Dynamics European Land Systems i Zakładów Mechanicznych w Bukareszcie (Uzina Mecanica Bucuresti).

Tym samym wydaje się, że realizacja umowy wychodzi na prostą, chociaż mimo uczestnictwa licznych oficjeli nie poinformowano, jakie są dalsze losy wezwania do zapłaty kary przez koncern zbrojeniowy. W uroczystości uczestniczyli miedzy innymi premier Rumunii Ludovic Orban, minister obrony Nicolae Ciucă, minister gospodarki, energii i biznesu Virgil Popescu, ambasador Stanów Zjednoczonych w Rumunii Hans Klemm i ambasador Szwajcarii w Rumunii Arthur Mattli.

– Strategiczna kooperacja między General Dynamics European Land Systems i Zakładami Mechanicznymi jest doskonałym przykładem tego, jak chcemy modernizować nasze siły zbrojne z wykorzystaniem nowoczesnych technologii – powiedział premier Ludovic Orban. – To także doskonała okazja dla rumuńskiej gospodarki, żeby utrzymać i rozbudować bazę przemysłową państwa w tym ważnym segmencie rynku. Mogę z duma powiedzieć, że 80% funduszy przeznaczonych na ten projekt zostanie zainwestowanych w gospodarkę rumuńską.

– Rumunia po raz kolejny udowadnia, że posiada zdolności do produkcji nowoczesnego  uzbrojenia – powiedział dyrektor generalny Zakładów Mechanicznych Mihai Rafiu. – Dzięki tej umowie wyposażenie zakładu zostało zmodernizowane w celu osiągnięcia standardów międzynarodowych. Współpraca z General Dynamics European Land Systems czyni z Zakładów Mechanicznych wiodące przedsiębiorstwo spośród innych rumuńskich firm zbrojeniowych.

12 stycznia 2018 roku rumuńskie ministerstwo obrony narodowej podpisało z General Dynamics kontrakt na dostawę 227 kołowych transporterów opancerzonych Piranha V w sześciu wersjach. Wartość kontraktu wynosi około 895 milionów euro. Trzydzieści wozów powstanie w zakładach producenta w Kreuzlingen, a pozostałe zostaną wyprodukowane lokalnie.

Zobacz też: Rumuni uzbroili Dacię Duster w ZSMU

(bulgarianmilitary.com)

materiały prasowe GDELS