W fabryce Aero Vodochody zakończono montaż wszystkich sekcji kadłuba pierwszego egzemplarza L-39NG. Produkcja samolotu idzie zgodnie z planem i w tej chwili maszyna jest ukończona w siedemdziesięciu procentach. Uroczystą prezentację zaplanowano na październik.

Kadłub samolotu zbudowany jest z 3365 osobnych części. Jedynie dziesięć procent pochodzi z oryginalnego L-39, pozostałe są zupełnie nowe. Po ukończeniu kadłuba kolejnym etapem jest jego scalenie ze skrzydłami. Stanie się to we wrześniu razem z montażem innych kluczowych podzespołów.

Dzięki czynionym postępom i trzymaniu się harmonogramu czeski producent chce wysłać sygnał do potencjalnych klientów nie tylko o wysokich parametrach samolotu, ale także o dojrzałości całego projektu. Samolot cieszy się sporym zainteresowaniem na światowych rynkach. W czasie targów w Farnborough ogłoszono zawarcie porozumień z dwoma klientami. Amerykańska spółka RSW Aviation zadeklarowała kupno L-39NG, a europejskie przedsiębiorstwo SkyTech pozyska L-39CW. Wcześniej podpisano umowę z Senegalem. Łącznie Aero zdobyło zamówienia na trzydzieści osiem samolotów, a można spodziewać się kolejnych, na przykład ze strony Centrum Szkolenia Lotniczego w Pardubicach.

Zobacz też: Oblot pierwszego L-159T2

(aero.cz)

Aero Vodochody