Rozpoczęła się produkcja seryjna czołgu średniego Kaplan MT opracowanego wspólnie przez indonezyjską firmę PT Pindad i turecką FNSS Defence Industries Company. W roku 2021 wozy zostaną dostarczone do indonezyjskich sił zbrojnych. Wiosną ubiegłego roku zawarto umowę na dostawę osiemnastu czołgów wartą 135 milionów dolarów.

W rozmowie z mediami Nail Kurt, dyrektor generalny FNSS, stwierdził, że spodziewa się zawarcia w tym i przyszłym roku kolejnych kontraktów na dostawy czołgu. Ma on być wykorzystywany przez zarówno indonezyjskie, jak i tureckie siły zbrojne. W ramach umowy licencyjnej pomiędzy oboma państwami możliwy jest eksport Kaplanów do krajów trzecich. Jak poinformował Kurt, dwaj nieujawnieni klienci zagraniczni prowadzą obecnie negocjacje. Wcześniej mówiło się o zainteresowaniu konstrukcją ze strony Filipin, Brunei i Bangladeszu.

Prace nad powstaniem czołgu średniego trwały od 2015 roku. Dwa lata później nastąpiła oficjalna prezentacja prototypu. Po pomyślnym zakończeniu prób poligonowych w 2019 roku podjęto decyzję o rozpoczęciu produkcji.

Kaplan MT pomimo mniejszej masy w porównaniu z czołgami podstawowymi zachowuje porównywalną siłę ognia. Jak podkreślił Kurt, pozwala mu to na lepszą współpracę z piechotą na polu walki. Lżejsze czołgi lepiej sprawdzają się też w trudnych warunkach panujących Azji Południowo-Wschodniej. Pozbawione dróg tereny podmokłe lub pokryte dżunglą stanowią bowiem znaczne utrudnienie dla cięższych wozów.

Zobacz też: Chiny przyjęły do służby czołg lekki VT-5

(armyrecognition.com)

Government of Indonesia, domena publiczna