Podczas wizyty minister obrony Nirmali Sitharaman w Wietnamie pojawiły się zapowiedzi uruchomienia tam produkcji indyjskiego uzbrojenia. Fabryki pracowałyby zarówno na potrzeby sił zbrojnych Wietnamu, jak i na eksport.

Minister Shitharaman stwierdziła, że indyjsko-wietnamska współpraca wojskowa nie zatrzyma się na zwykłych zakupach i transferze technologii. Indie chciałyby otworzyć w Wietnamie fabryki z branży zbrojeniowej, a tym samym zacieśnić współpracę militarną. Nowe Delhi widzi Wietnam jako potencjalny główny obszar inwestycji zagranicznych, zwłaszcza w sektorze zbrojeniowym. Z kolei zastępca szefa Generalnego Departamentu Przemysłu Obronnego Ministerstwa Obrony generał major Hồ Quang Tuấn uznał współpracę militarną za kamień węgielny szerszego partnerstwa strategicznego między obydwoma państwami.

Brak jednak bardziej szczegółowych informacji jaki indyjski sprzęt mógłby być produkowany w Wietnamie. Na liście rodzimego sprzętu, który Indie chcą eksportować, znajdują się myśliwce Tejas, śmigłowce bojowe LCH i pociski manewrujące BrahMos (na zdjęciu). Tymi ostatnimi Hanoi zainteresowane jest od lat.

Dwustronna współpraca nie ogranicza się do potencjalnego kupna uzbrojenia. Indie prowadzą między innymi szkolenia wietnamskich pilotów myśliwców Su-30. Niedawno oba państwa przeprowadziły również pierwsze wspólne ćwiczenia sił morskich.

Zobacz też: Indie oferują Akasha Wietnamowi

(vnexpress.net)

anurag, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported