Wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Zakłady Chemiczne Nitro-Chem otrzymały certyfikat potwierdzający zakończenie procesu wdrażania technologii produkcji bomb lotniczych Mk 82. Jest to rezultat podpisanej w listopadzie 2017 roku umowy pomiędzy należącą do Rheinmetall Defence spółką RWM Italia a Nitro-Chemem w sprawie współpracy przy produkcji standardowych amerykańskich bomb lotniczych rodziny Mk 80 w Polsce.

– Jesteśmy zadowoleni z kolejnego kroku we współpracy z Rheinmetall Defence – powiedział Sebastian Chwałek, wiceprezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – Produkcja bomb lotniczych Mk 82 w Polsce przyniesie wzrost bezpieczeństwa państwa w związku z podniesieniem poziomu niezależności i kreowaniem możliwości wytwórczych w kraju. Co więcej, wygeneruje to możliwość potencjalnego eksportu polskich bomb na rynki trzecie. Działania Nitro-Chemu realizują strategię polonizacji systemów uzbrojenia znajdujących się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP.

– Półtora roku ciężkiej pracy zaowocowało uzyskaniem przez nasze zakłady zdolności produkcyjnych nowoczesnego uzbrojenia. Zaczynamy od zamówień dla polskiego lotnictwa. W tym roku wyprodukujemy pierwszą partię 200 bomb – powiedział Krzysztof Kozłowski, prezes zarządu Nitro-Chemu.

Produkowana w Polsce i certyfikowana przez RWM Italia bomba spełnia wymagania jakościowe stawiane przez RWM Italia i jest w pełni wymienna z bombą Mk 82 produkcji włoskiej. Ponadto polska bomba będzie miała zastosowanie w nowoczesnych konfiguracjach bomb lotniczych (na przykład GBU-12 i GBU-38) dzięki swej kompatybilności z systemami naprowadzania Raytheona i Boeinga. W ciągu ostatnich trzech lat Siły Powietrzne zamówiły około 1300 bomb tego typu.

Zobacz też: W Poznaniu otwarto centrum serwisowe Leopardów 2

(informacja prasowa)

Cliff, Creative Commons Attribution 2.0 Generic