Rosyjsko-indyjska spółka joint venture Indo-Russian Rifles Private Limited z siedzibą w Amethi, w indyjskim stanie Uttar Pradesh, wyprodukuje 670 tysięcy karabinków automatycznych AK-203. Mają być one przeznaczone głównie dla indyjskich sił zbrojnych, gdzie zastąpią karabinki rodzimej produkcji INAS i przestarzałe AKM.

Produkcja karabinków AK-203 ma ruszyć w najbliższym czasie. Strona indyjska w ramach transferu technologii ma uzyskać pełną zdolność do samodzielnej ich produkcji. Pierwsze 100 tysięcy sztuk ma zostać zmontowane z dostarczonych z Rosji komponentów. W późniejszym etapie AK-203 mają być w całości produkowane na miejscu.

AK-203 to najnowszy członek rodziny broni strzeleckiej Kałasznikowa, pochodna słynnego karabinku AK-74M, strzelająca amunicją 7,62 × 39 z magazynka na trzydzieści nabojów. Według deklaracji producenta AK-203 waży 4,1 kilograma, ma zasięg ognia 800 metrów i szybkostrzelność około 600 pocisków na minutę.

50,5% udziałów w przedsiębiorstwie Indo-Russian Rifles Private Limited należy do indyjskiej Ordnance Factory Board. Z kolei 42% jest w posiadaniu rosyjskiego koncernu Kałasznikow. Pozostałe udziały posiada Rosoboroneksport – rosyjska państwowa korporacja odpowiedzialna za eksport rosyjskiej broni.

Zobacz też: Ostatni C-17 dla Indii (i ostatni w ogóle)

(armyrecognition.com, thediplomat.com)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International