Sędziowie Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) podjęli decyzję o rozpoczęciu procesu dwóch dowódców chrześcijańskiej bojówki Antybalaka z Republiki Środkowoafrykańskiej. Patrice-Edouard Ngaïssona i Alfred Yekatom oskarżeni są o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.

Oddziały bezpośrednio podlegające dwóm watażkom miały dopuszczać się ataków na ludność muzułmańską zamieszkującą centralną część Republiki Środkowoafrykańskiej. Do przestępstw miało dojść na przełomie 2013 i 2014 roku, gdy w kraju wybuchła wojna domowa.

Według sędziów oskarżenie przedstawiło solidne dowody świadczące, iż Ngaïssona i Yekatom mogą być winni, dlatego podjęli decyzję o rozpoczęciu procesu. Jeszcze nie zapowiedziano dokładnej daty pierwszej rozprawy, ale prawnicy reprezentujący oskarżonych zapowiedzieli odwołanie się od decyzji sędziów.

Patrice-Edouard Ngaïssona był zagorzałym zwolennikiem obalonego prezydenta François Bozizégo i szybko stanął na czele chrześcijańskiej bojówki mającej na celu walkę z muzułmańskim frontem Séléka. W chwili aresztowania nie przebywał jednak na froncie, lecz w Paryżu, gdzie udzielał się jako działacz piłkarski i szef środkowoafrykańskiego związku piłki nożnej.

Alfred Yekatom został wydany przez rząd Republiki Środkowoafrykańskiej w ręce MTK w 2018 roku. Jako dowódca miał zyskać pseudonim Komendant Rambo, ponieważ chętnie pozował na twardziela, wzorując się na bohaterze filmów z Sylvestrem Stallone’em. Wśród wielu zarzutów stawianych Yekatomowi znalazły się między innymi zbrodnie wojenne, gwałty i wcielanie do wojska dzieci.

Zobacz też: Rep. Środkowoafrykańska powołuje trybunał ds. zbrodni wojennych

(aljazeera.com)

OSeveno/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International