Premier Binjamin Netanjahu poinformował wczoraj, że dwie baterie systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Proca Dawida (Kela Dawid) uzyskały gotowość operacyjną, dołączając do wielopoziomowego systemu obrony antyrakietowej.

– Kto zagraża naszemu istnieniu, stawia siebie samego w egzystencjalnym niebezpieczeństwie – powiedział premier Izraela podczas oficjalnego wydarzenia w bazie sił powietrznych Chacor, położonej w kibucu Chacor-Aszdod, w centralnej części Izraela. Odnosząc się do biblijnej historii Dawida i Goliata, Netanjahu dodał, że podobnie jak król Dawid chronił ludność żydowską przed trzema tysiącami lat, Izrael pójdzie w jego ślady.

Na koniec podziękował również Stanom Zjednoczonym za finansowy wkład w rozwój systemu Kela Dawid. W uroczystości uczestniczył również dyrektor Agencji Obrony Przeciwrakietowej wiceadmirał James D. Syring, a także szef sztabu Sił Obronnych Izraela generał Gadi Eisenkott i minister obrony Awigdor Lieberman.

Proca Dawida to system przeznaczony do zwalczania rakiet balistycznych średniego i dalekiego zasięgu oraz pocisków artyleryjskich. Według danych producenta jest w stanie zwalczać cele odpalane w odległości od 40 do 300 km od stanowisk systemu i na pułapie 50 kilometrów. Wykorzystuje on pociski przeciwrakietowe Stunner. Kolejne wersje systemu mają być zdolne do niszczenia pocisków manewrujących, na przykład Kalibrów, oraz bojowych dronów.

Ma zapewnić ochronę przed pociskami, które podczas przyszłych konfliktów mogą zostać wycelowane w izraelskie terytorium przez libański Hezbollah lub palestyński Hamas. Pierwszy batalion przeciwlotniczy wyposażony w system antyrakietowy Kela Dawid w lipcu 2016 roku.

Opracowało ją izraelskie przedsiębiorstwo Rafael we współpracy z Raytheonem przy znacznym udziale Agencji Obrony Przeciwrakietowej i dzięki środkom finansowym pompowanym na ten cel przez Amerykanów. Będzie współpracować z systemami: Żelazna Kopuła, Patriot i Strzała (Chec). Wielowarstwowa obrona rakietowa ma być bardzo szczelna, ale zwraca się uwagę, że w przypadku konfliktu z Hezbollahem nawet trzy warstwy obrony przeciwrakietowej nie będą w stanie zapewnić stuprocentowej ochrony.

Proca Dawida ma być pośrednią warstwą ochrony między najniższą, którą jest system Iron Dome, a zestawami Strzała (Chec) 2 i 3. Żelazna Kopuła jest zdolna do przechwycenia pocisków rakietowych o zasięgu do 70 kilometrów, a także małych bezzałogowych statków latających. Systemy Strzała 2 i 3 przeznaczone są do niszczenia pocisków balistycznych dalekiego zasięgu. Strzałę 2 (choć mówiło się, że może to być jej następczyni) po raz pierwszy operacyjnie wykorzystano 17 marca, gdy zniszczyła syryjski pocisk przeciwlotniczy S-200 Wega, który poruszał się trajektorią balistyczną.

Zobacz też: Izrael grozi zniszczeniem syryjskiej obrony przeciwlotniczej

(haaretz.com, foxneww.com)

United States Missile Defense Agency, domena publiczna