Rosyjski przemysł obronny kontynuuje prace nad nowym artyleryjskim zestawem przeciwlotniczym ZAK-57 (Zienitno-Artiłlerijskij Kompleks-57) uzbrojonym w armatę kalibru 57 milimetrów. Gieorgij Zakamiennych, dyrektor Centralnego Instytutu Badawczego Buriewiestnik z Niżnego Nowgorodu oświadczył, że rozwój nabiera tempa, zaś wykonanie pierwszych testów prototypu samobieżnego przeciwlotniczego zestawu Deriwacija-PWO na podwoziu gąsienicowym zaplanowano na 2017 rok.

O pierwszych pracach nad następcą zestawów ZSU-23-4 Szyłka (na zdjęciu) i 2K22 Tunguska informował dowódca rosyjskich wojsk lądowych, generał porucznik Aleksander Leonow, w grudniu 2015 roku. Obecnie wiadomo już trochę więcej. W rozwoju zestawu bierze udział dziesięć firm, w tym biuro konstrukcyjne Toczmasz, które jest autorem projektu kierowanego w wiązce lasera pocisku artyleryjskiego kalibru 57 milimetrów. Ma być stosowany w ZAK-57 do rażenia samolotów załogowych na dystansie do ośmiu kilometrów i UAV-ów w odległości do pięciu kilometrów. Jednak początkowo używana będzie głównie amunicja od samoczynnej armaty przeciwlotniczej S-60.

Główne uzbrojenie stanowić będzie armata automatyczna kalibru 57 milimetrów o szybkostrzelności 120 strzałów na minutę. Armatą można operować przy kącie podniesienia od -5° do 75°. Głównym zadaniem będzie zwalczanie środków napadu powietrznego, w tym bezzałogowych statków powietrznych, poruszających się z prędkością 350 metrów na sekundę w odległości do sześciu i wysokości do 4,5 kilometra.

Artyleryjski zestaw przeciwlotniczy ZAK-57 nie będzie ograniczony do niszczenia statków powietrznych, z powodzeniem ma być stosowany również do zwalczania celów lekko opancerzonych, siły żywej przeciwnika i umocnień na dystansie do 3 kilometrów. Może strzelać zarówno unieruchomiony, jak i w marszu. Jest wyposażony w system obrazowania termicznego służący do wyszukiwania i śledzenia celów, a także w dalmierz laserowy i laserowy system naprowadzania. Elektrooptyczne oprzyrządowanie zapewnia pracę całą dobę w każdych warunkach pogodowych.

Samobieżny ZAK-57 ma mieć względnie niską masę, nieco powyżej 20 ton, dzięki czemu ma charakteryzować się wysoką manewrowością, szybkością poruszania się po drogach nieutwardzonych i zdolnością pływania. W porównaniu z ZSU-23-4 Szyłką i 2K22 Tunguską zwiększy się precyzja kierowania ogniem, a pogorszeniu ulegnie szybkostrzelność, gdyż zmniejszeniu ulegnie liczba luf. Nowością jest jednak zastosowanie armaty większego kalibru, o większej donośności i lepszej skuteczności w niszczeniu celów opancerzonych.

(armyrecognition.com; fot. Vitaly V. Kuzmin via Wikimedia Commons na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)