Qinetiq Australia rozpoczął drugą fazę testów wytrzymałościowych lekkich wielozadaniowych pojazdów opancerzonych Hawkei w układzie 4×4. Testy odbywają się na obszarze zakładów produkcyjnych Thales Australia w Bendigo, na terenie stanu Wiktoria. Pojazdy przeznaczone będą dla australijskich wojsk lądowych.

Na potrzeby testów specjaliści Qinetiq Australia zamontowali kadłub pojazdu na podwoziu testowym. Ośmiotygodniowe próby dadzą odpowiedź na to, jaka jest wytrzymałość pojazdu na zużycie eksploatacyjne w trudnych warunkach terenowych i czy zdały egzamin ulepszenia wprowadzone do konstrukcji po zakończeniu pierwszej fazy prób prototypu w 2010 roku. Jest to wymóg przyszłego użytkownika, zważywszy na ukształtowanie terenu i klimat Australii. Podczas testów w różnych miejsca kadłuba montowane będą ładunki o różnej masie. Ich zadaniem będzie symulacja obciążenia w warunkach zbliżonych do bojowych. Pojazd będzie poddawany ciągłym zmianom obciążeń podczas testów. Ponadto za osiem tygodni będziemy też znać doprecyzowany resurs pojazdów.

Wojska lądowe otrzymają 1100 pojazdów i ponad 1000 przyczep w ramach kontraktu podpisanego przez rząd Australii w październiku 2015 roku. Umowa opiewająca na blisko 1,3 miliarda dolarów przewiduje, że produkcja rozpocznie się w połowie 2017 roku. Dostawy pierwszych Hawkeiów rozpoczną się wraz z jego końcem, potrwają zaś trzy i pół roku.

Zobacz też: Thales promuje Hawkeia

(armyrecognition.com; fot. Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl)