Koncern Airbus Helicopters poinformował o przeprowadzeniu prób ogniowych systemu uzbrojenia HForce na śmigłowcu H145M. Próby odbyły się w bazie lotniczej Pápa na Węgrzech.

System testowano w konfiguracji z karabinem maszynowym w zasobniku FN Herstal HMP400, niekierowanymi pociskami rakietowymi Thales FZ231 i działkiem w zasobniku Nexter NC621. Uzupełnienie stanowiła głowica elektrooptyczna Wescam MX15 i celownik nahełmowy Thales Scorpion. Airbus chwali się, że wszystkie zaplanowane testy zrealizowano w zgodzie z napiętym i wymagającym harmonogramem.

– To ważny krok na drodze ku dopuszczeniu HForce do użytku na H145M, co powinno nastąpić pod koniec roku 2018 – mówił Axel Humpert, szef programu H145.

W dalszych planach są próby z użyciem pocisków kierowanych laserowo. Te mają się odbyć w Szwecji jeszcze w tym roku. Kolejne próby uzbrojenia zaplanowano na lato 2018 roku.

HForce to zintegrowany system uzbrojenia dla śmigłowców H125M, H145M i H225M. Stworzony jest z myślą o rozszerzeniu możliwości już użytkowanych maszyn lekkich i średnich o zdolność atakowania celów naziemnych i morskich oraz wolno poruszających się celów powietrznych. Według producenta cechuje się łatwością montażu (plug and play) i obsługi.

Zobacz też: USA pracują nad pociskiem powietrze–powietrze LREW

(informacja prasowa Airbusa)

Airbus Helicopters