Cztery dni temu marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych ujawniła przeprowadzenie pierwszego lotu śmigłowca uderzeniowego AH-1Z Viper z pociskiem powietrze–ziemia Joint Air-to-Ground Missile (JAGM). Próba odbyła się 5 grudnia ubiegłego roku w Patuxent River.

W czasie lotu załoga Vipera – para lotników US Marine Corps – sprawdzała działanie pocisku w różnych trybach pracy oraz testowała aktywną głowicę naprowadzającą w zakresie poszukiwania i namierzania celów. Pocisk zachowywał się zgodnie z planem i wykazał kompatybilność ze śmigłowcem.

– Będziemy kontynuować serię prób, tak aby przygotować się do odpaleń JAGM z AH-1Z zaplanowanych na wiosnę 2018 roku – zapowiada Liam Cosgrove, odpowiedzialny za próby tej broni w locie.

Opracowywany we współpracy z US Army pocisk JAGM to broń precyzyjna przeznaczona do zwalczania celów o dużym znaczeniu, zarówno stacjonarnych, jak i poruszających się. Dzięki głowicy poszukiwawczej działającej w wielu trybach ma być w stanie działać precyzyjnie w dzień i w nocy w każdych warunkach pogodowych, a także w warunkach ograniczonej widoczności na polu bitwy. Ma być także niewrażliwy na działanie większości istniejących środków zakłócających.

JAGM ma stanowić uzbrojenie zarówno AH-1Z, jak i śmigłowców rodziny AH-64. Docelowo będzie w pełni kompatybilny z każdym statkiem powietrznym zdolnym do przenoszenia pocisków AGM-114 Hellfire (które zastąpi w amerykańskim arsenale), między innymi z samolotem KC-130J Harvest HAWK.

zobacz też: KC-46A: System tankowania w powietrzu wymaga poprawek

(navy.mil, rotorandwing.com)

US Navy / Mass Communication Specialist 1st Class Rebekah Adler