Koncern BAE Systems otrzymał zlecenie na prototypową integrację hybrydowego napędu elektrycznego (Hybrid Electric Drive, HED) z bojowym wozem piechoty M2 Bradley. Podpisana umowa jest warta 32 milionów dolarów. Projekt jest częścią wysiłków wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych w celu zwiększenia wydajności pojazdów i mocy wytwarzanej przez wóz bojowy energii, aby umożliwić montaż nowego wyposażenia i zapewnić większą mobilność na polu walki.

Prace będą realizowane pod egidą Rapid Capabilities and Critical Technologies Office (biura do spraw szybkiego rozwoju zdolności i krytycznych rozwiązań technicznych) wspólnie przez BAE Systems i QinetiQ, a próby zostaną przeprowadzone z wykorzystaniem jednego z używanych pojazdów. Prace integracyjne zaczną już tego lata. Za sprawą niewielkich modyfikacji technikę HED można zastosować również w innych pojazdach wojskowych, w tym w opancerzonym pojeździe AMPV, w haubicy samobieżnej M109A7 i w wieloprowadnicowych wyrzutniach Multiple Launch Rocket System.

– Instalacja elektrycznego napędu hybrydowego w pojeździe bojowym znacznie zwiększa moc dostępną na pokładzie oraz zapewnia znaczny wzrost mobilności, skuteczności w walce i zasięgu, co w sumie prowadzi do znacznego wzrostu możliwości operacyjnych – powiedział Scott Davis, wiceprezes Oddziału Pojazdów Lądowych BAE Systems.

QinetiQ opracowuje przekładnię elektryczną (Modular E-X-Drive), kluczowy element systemu HED dla gąsienicowych pojazdów bojowych. Modular E-X-Drive przetestowano i sprawdzono w ciągu ostatniej dekady w szerokiej gamie pojazdów gąsienicowych o różnej masie własnej. Projekty przeszły obszerne badania laboratoryjne i na pojazdach, uzyskując certyfikaty bezpieczeństwa. BAE Systems i QinetiQ od dawna współpracują przy opracowywaniu HED dla pojazdów.

Prace inżynierskie związane z integracją systemu HED z Bradleyem będą prowadzone głównie w obiektach BAE Systems w Sterling Heights w Michigan i San Jose w Kalifornii. Finalizacja integracji nastąpi w prototypowni BAE Systems w Sterling Heights.

Zobacz też: Prezentacja czołgu Kaplan MT

(Informacja prasowa)

US Army / Visual Information Specialist Gertrud Zach