Termin rozpoczęcia prób morskich indyjskiego lotniskowca INS Vikrant jest ciągle przesuwane. Najnowsze doniesienia podają rok 2020.

Zapewnienia takie padły po tym, jak stocznię CSL w Koczin odwiedził wraz z delegacją marynarki wojennej sekretarz obrony Sanjay Mitra. Głównym celem wizyty było sprawdzenie postępów prac nad pierwszym budowanym w Indiach lotniskowcem.

Ministerstwo obrony ma wiele powodów do zaniepokojenia. Okręt zwodowano w sierpniu 2013 roku, ale dalsze prace przebiegają bardzo powoli. W ubiegłym roku admirał Sunil Lanba, dowódca indyjskiej marynarki wojennej, twierdził, że Vikrant wejdzie do służby w 2020 roku. Obecnie mówi się o rozpoczęciu prób morskich na początku 2020.

Nie jest to jedyny problem trapiący lotniskowiec. Wiele krytycznych głosów dotyczy samego projektu. Już w 2016 roku komisja US Navy po wizycie na pokładzie okrętu stwierdziła, że będzie on niezdolny do wykorzystania operacyjnego przez najbliższą dekadę. Również indyjska marynarka planuje radykalne zmiany w projekcie drugiej jednostki tego typu – INS Vishal.

Zobacz też: Trwa walka o kontrakt na myśliwiec pokładowy dla Indii

(navyrecognition.com, zeenews.india.com)

Indian Navy