Według informacji przekazanych przez dowódcę indyjskiej marynarki admirała Nirmala Vermę, pierwszy indyjski okręt podwodny o napędzie atomowym w najbliższych miesiącach rozpocznie próby morskie. Verma stwierdził, że Arihant „stale zmierza ku operacjonalizacji, a próby morskie są jedynie kwestią czasu”.

Okręty podwodne typu Arihant są pierwszymi rodzimej konstrukcji indyjskimi okrętami podwodnymi o napędzie nuklearnym, przeznaczonymi do przenoszenia pocisków balistycznych SLBM. Pierwszy z pięciu planowanych okrętów tego typu został zwodowany 26 lipca 2009 roku i czeka na rozpoczęcie testów morskich.

Arihant jest zasilany przez 85-megawatowy reaktor jądrowy i może osiągnąć prędkość 24 węzłów (ok. 44 km/ h). Jego załogę stanowić będzie dziewięćdziesięciu pięciu oficerów i marynarzy. Podstawowe uzbrojenie stanowić mają torpedy i pociski balistyczne.

Indie dołączyły do elitarnego klubu państw-użytkowników okrętów podwodnych o napędzie atomowym w kwietniu 2012 roku. Stało się to za sprawą wejścia do służby dzierżawionej od Rosji jednostki projektu 971 (Szczuka).

(defensenews.com)