Przyjęty dwa miesiące temu do służby w marynarce wojennej Australii niszczyciel HMAS Hobart (DDG 39) nie próżnuje. 7 listopada odbyła się certyfikacja jego pokładu lotniczego z udziałem śmigłowca MH-60R z 816. Eskadry Royal Australian Navy stacjonującej w HMAS Albatross.

Ze względów bezpieczeństwa próby przeprowadzono nie na pełnym morzu, ale u brzegów wyspy Garden w granicach Sydney. MH-60R wykonał podejście do lądowania, wylądował, później wystartował z Hobarta. Oceniano bezpieczeństwo śmigłowca na pokładzie i w hangarze, wykonywano próby jego kotwiczenia i tankowania, prowadzono rutynowe oględziny po- i przedlotowe, sprawdzano łączność i oświetlenie.

Uczestniczący w wydarzeniu porucznik Chris Prescott sądzi, że jest ono historyczne. – Połączenie MH-60R Seahawka z niszczycielem daje Royal Australian Navy nieposiadane wcześniej możliwości – twierdzi. – Obie platformy prezentują sobą najnowocześniejszą technikę i wprowadzają nową erę interoperacyjności wewnątrz australijskiej marynarki wojennej i z siłami zbrojnymi sojuszników.

Przy starcie i lądowaniu Seahawka przetestowano też układ do wspomagania przemieszczania maszyny między pokładem startowym a hangarem, zwany ASIST (Aircraft-Ship Integrated Secure and Traverse system). Systemu, przydatnego przy wysokim stanie morza, pierwszy raz użyto na australijskim okręcie.

– Może się wydawać, że lądowanie śmigłowcem na okręcie na morzu jest tym, co robimy cały czas – mówi Prescott. – Ale w tej próbie mamy do czynienia z całkowicie nowym śmigłowcem i całkowicie nowym niszczycielem. Dla realizmu testów na ich czas pod wiropłatem podwieszono atrapę torpedy Mk 54.

Po zakończeniu prób na niszczycielu australijski urząd do spraw bezpieczeństwa lotniczego sporządzić ma dokumenty zezwalające na eksploatację MH-60R z tego typu jednostek. Już na początku następnego roku zaś HMAS Hobart z zaokrętowanym na jego pokładzie Seahawkiem wyjdą w morze na kolejne testy.

Zobacz też: Próby morskie niszczyciela Brisbane

(navaltoday.com, navy.gov.au)

ABIS Steven Thomson / © Commonwealth of Australia