Rosyjski krążownik rakietowy Marszał Ustinow (055) projektu 1164 Atłant rozpocznie pierwsze próby morskie w sierpniu lub wrześniu bieżącego roku. Obecnie znajduje się w stoczni Zwiezdoczka w Siewierodwińsku, gdzie jest poddawany remontowi i modernizacji. Dyrektor stoczni remontowej Nikołaj Kalistratow powiedział, że okręt zgodnie z umową zostanie przekazany rosyjskiej marynarce wojennej w 2016 roku.

Marszał Ustinow trafił do stoczni w czerwcu 2011 roku, zaś w suchym doku został umieszczony w listopadzie 2012. W toku prac naprawczych i remontowych stoczniowcy wymienili systemy nawigacyjne, instalacje elektryczne, kanalizacyjne i przeciwpożarowe, a także wyremontowali zęzę, czyli miejsce wewnątrz kadłuba, usytuowane najniżej, gdzie zbiera się woda z różnymi nieczystościami, na przykład smarami. Remontowi poddano śruby i część turbin gazowych (pozostałe wyremontował Zakład Prolietarskij z Sankt Petersburga). Pomalowano również zewnętrzną część kadłuba i zbiorniki na paliwo.

W czerwcu 2013 roku okręt opuścił suchy dok, ale z czasem okazało się, że zakres prac remontowych będzie znacznie szerszy niż początkowo planowano. W grudniu 2013 roku zdecydowano, że okręt z pewnością pozostanie w stoczni do końca 2015 roku, a może i dłużej. Stoczniowcy zajęli się również remontem systemów rakietowych. Według rożnych źródeł Marszał Ustinow został wyposażony w zestawy Oniks lub Kalibr i stację radiolokacyjną obserwacji dookólnej Friegat-M2M. Poza tym starszy radar MR-600 Woschod zastąpiono nowym trójwymiarowym radarem dalekiego zasięgu MR-650 Podberezowik-ET2.

Zobacz też: Rosjanie planują remont Wariaga

(navyrecognition.com; na zdjęciu krążownik rakietowy Marszał Ustinow, fot. US Navy)

US Navy