Konsorcjum AWD Alliance poinformowało o rozpoczęciu stoczniowych prób morskich australijskiego niszczyciela rakietowego HMAS Hobart (DDGH 39). Testy, które rozpoczęły się 13 września, potrwają przynajmniej kilka dni. Okręt opuścił stocznię ASC Shipyard w Adelaide i przemieścił się na wody oblewające południowe wybrzeża kraju. Próby jednostki potrwają kilka dni. Poprzedziły je próby stoczniowe, w tym próby przechyłów i wyznaczenia pionowego środka ciężkości, a także sprawdzenie poprawności działania napędu.

Na pokładzie znalazła się mieszana załoga złożona z marynarzy, przedstawicieli budowniczego okrętu i podwykonawców dostarczających podzespoły okrętowe. Podczas pierwszego etapu testów morskich HMAS Hobart specjalnie utworzony zespół sprawdzi funkcjonowanie podstawowych systemów pokładowych okrętu, w tym układu napędowego, urządzenia nawigacji satelitarnej i systemów obserwacyjnych. Ważnym elementem będzie sprawdzenie wytrzymałości kadłuba na oddziaływanie fal morskich i zdolność okrętu do powracania do stanu równowagi. W czasie testów kapitan będzie utrzymywał stałą łączność z nabrzeżnym zespołem wsparcia. Po zakończonych próbach okręt powróci do stoczni i zostanie poddany przeglądowi, a potem nastąpi usuniecie usterek, które mogą pojawić się w trakcie testów.

Na początku roku 2017 Hobarta znów czeka ponowne wyjście w morze. Tym razem załoga zajmie się sprawdzeniem poprawności działania systemów bojowych okrętu, w tym uzbrojenia, systemów zarządzania walką i samoobrony. Okręt zwodowany w maju ubiegłego roku zostanie przekazany Royal Australian Navy prawdopodobnie w połowie przyszłego roku. Dwa pozostałe niszczyciele tego typu – HMAS Brisbane (DDGH 40) i HMAS Sydney (DDGH 41) – pozostają w różnych stadiach konstrukcji. Wodowanie Brisbane’a odbędzie się w grudniu 2016 roku.

Zobacz też: Prace nad Hobartami pod kierunkiem Navantii

(navaltoday.com, navyrecognition.com; fot. LordHello1, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)

LordHello1, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International