Boeing ogłosił zamiar przetestowania startów samolotu F/A-18E/F Super Hornet z wykorzystaniem skoczni takiej, jaka występuje na lotniskowcach pozbawionych katapult. Próby mają się odbyć w pierwszym kwartale 2020 roku i są podyktowane udziałem myśliwca w indyjskim przetargu na samolot pokładowy.

Jedyny będący w służbie indyjski lotniskowiec INS Vikramaditya jest wyposażony właśnie w skocznię startową. Tak samo jest w przypadku lotniskowca INS Vikrant, który ma dopiero wejść do służby i którego budowa jest ciągle opóźniana, tym razem przez nieporozumienia ze stroną rosyjską. Być może w katapulty zostanie wyposażony rozważany trzeci lotniskowiec Vishal, jednak Brytyjczycy zaoferowali możliwość wykorzystania projektu lotniskowca typu Queen Elizabeth, który również ma skocznię.

Próby F/A-18 z wykorzystaniem skoczni odbędą się na lądzie w bazie lotnictwa amerykańskiej marynarki wojennej NAS Patuxent River. Wstępnymi testami wielu nowych środków walki i rozwiązań zajmuje się eskadra doświadczalna VX-23 „Salty Dogs”.

W indyjskim przetargu na myśliwiec pokładowy amerykański F/A-18 rywalizuje z morską wersją francuskiego myśliwca Rafale. Również maszyna francuska do tej pory była wykorzystywana jedynie na lotniskowcach – francuskim i amerykańskim – wyposażonych w katapulty startowe. Indie planują kupić pięćdziesiąt siedem myśliwców pokładowych. Dodatkowo zainicjowały program budowy własnego dwusilnikowego samolotu pokładowego.

Zobacz też: Nowe zbiornikowce dla Marine

(flightglobal.com)

US Navy / Mass Communication Specialist 3rd Class Grant G. Grady