Pierwsza połowa lipca przyniosła dwa ważne wydarzenia związane z wprowadzaniem do wyposażenia amerykańskich sił powietrznych zasobników z termolokatorem Legion. W czasie prób w bazie Eglin na Florydzie przy użyciu zasobnika zrealizowano pierwsze odpalenie pocisku AIM-9X z myśliwca F-15C. Ponadto zrealizowano pierwszy lot z zasobnikiem myśliwca F-16.

Oba testy przeprowadzono siłami 85. Eskadry Doświadczalnej z 53. Skrzydła Air Combat Command. Próba z F-15 odbyła się 8 lipca, a lot F-16 – 13 lipca. Dzięki przyjętej nowatorskiej metodzie badań cykl prób, który normalnie zająłby kilka lat, zrealizowano w osiemnaście miesięcy. Było to możliwe dzięki rozpoczęciu testowania poszczególnych elementów zasobnika jeszcze przed zakończeniem fazy jego rozwoju. Ponadto przy integracji zasobnika z F-16 wykorzystano wcześniejsze doświadczenia z F-15, co pozwoliło zaoszczędzić kilka miesięcy pracy i około miliona dolarów.

Wykorzystanie termolokatora zamontowanego w zasobniku Legion jest jeszcze jedną opcją na zwiększenie świadomości sytuacyjnej pilota myśliwca. Dzięki wykorzystaniu pasywnych środków rozpoznawczych (kamery termowizyjnej) umożliwia identyfikację, śledzenie i naprowadzenie na cel pocisków w warunkach stosowania przez przeciwnika środków zakłócających pracę radaru bądź wykorzystywania samolotów stealth.

Zobacz też: Pierwszy Boxer dla Australii

(acc.af.mil)

US Air Force / John McRell