Źródła ulokowane w rosyjskim przemyśle obronnym poinformowały, że Wojenno-promyszlennaja Kompanija zamierza przeprowadzić próby amfibijne najnowszego kołowego wozu bojowego Bumierang (oznaczany również jako WPK-7829, K-16 lub BTR-K). Do testów ma dojść jak najszybciej, nie określono jednak konkretnego terminu.

Aby Bumerang mógł wykonywać zadania piechoty morskiej inżynierowie WPK zainstalowali chrapy w tylnej części modułu bojowego pojazdu. Podczas pływania bwp będzie napędzany dwoma śrubami w obudowach tunelowych, zamontowanymi za ostatnimi kołami. Śruby i wał napędowy zostały zmodernizowane. Reszta wyposażenia i uzbrojenie pozostało bez zmian.

Zmodyfikowany Bumierang zastąpi transportery opancerzone BTR-80, BTR-80A i BTR-82A w służbie rosyjskiej piechoty morskiej. Rosjanie wiążą z nim duże nadzieje, poniekąd dlatego nie zdecydowali się na wdrożenie bojowego wozu piechoty BMP-3F. Wolą korzystać z BTR-ów-82A, które wytrzymują sztormy do 4° w skali Beauforta. BMP-3F zaś pływają przy 3° i strzelają przy 2°. Przypuszcza się, że Bumierangi będą sobie radzić jeszcze lepiej niż BTR-y-82A i będą poruszać się w wodzie podczas sztormów osiągających 5° w skali Beauforta.

(armyrecognition.com; fot. Vitaly V. Kuzmin, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0)