Według dziennika Die Welt niemiecki kontyngent w Mali ma poważne problemy z wykonywaniem swoich zadań. Wszystko za sprawą ekstremalnych warunków klimatycznych.

Liczący tysiąc żołnierzy kontyngent Bundeswehry stacjonuje w Camp Castor w mieście Gao. Sięgające 50 stopni Celsjusza temperatury, duże zapylenie powietrza oraz kamieniste pasy startowe stawiają duże wyzwania przed służbami technicznymi.

Jak dowiedział się Die Welt, udaje się utrzymać w służbie połowę pojazdów. W dowództwie kontyngentu powiedziano dziennikowi, że wypełnianie zadań związanych z misją ONZ jest zapewnione, jednak „warunki służby regularnie doprowadzają nas na granicę wytrzymałości technicznej”.

Duże wzywania stoją nie tylko przed pojazdami lądowymi, ale także przed śmigłowcami. Dotyczy to szczególnie śmigłowców bojowych Tiger, które dobrze radziły sobie w Afganistanie. Na podstawie tamtejszych doświadczeń ustalono maksymalną temperaturę, przy której mogą operować Tigery, na 43,26 stopnia Celsjusza. Okazało się to niewystarczające w Mali i śmigłowce otrzymały specjalne pozwolenie na loty w temperaturze do 48,26 stopnia Celsjusza.

(welt.de)

materiały prasowe EADS