Biuro prasowe Federalnej Służby do spraw Współpracy Wojskowo-Technicznej poinformowało o problemach z dostawą pierwszej partii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego S-400 Triumf do Chińskiej Republiki Ludowej. Statek przewożący elementy zestawu wyszedł z portu w Ust-Łudze w obwodzie Leningradzkim pod koniec grudnia 2017 roku. Wkrótce trafił na sztormową pogodę i część przewożonego towaru uległa uszkodzeniu.

Rosjanie nie podają szczegółów i nie wyjaśniają rozmiarów uszkodzenia. Wskutek tego zdarzenia, do którego doszło na kanale La Manche, frachtowiec musiał zawrócić. Obecnie trwają prace mające na celu ocenę szkód, które ma pokryć ubezpieczenie kontraktu. Moskwa zapewnia, że sprzęt trafi do odbiorcy niezwłocznie, a niefortunne zdarzenie opodal Wielkiej Brytanii nie będzie mieć wpływu na realizowanie dostaw. Zgodnie z tym, co powiedział w czerwcu 2017 roku szef Rostiechu Siergiej Czemiezow, dostawy mają być zrealizowane do końca roku 2018.

S-400 Triumf używany jest przez rosyjskie siły zbrojne. Z klientów zagranicznych oprócz Chińskiej Republiki Ludowej system otrzymają Turcja i Arabia Saudyjska. S-400 służy również w Syrii.

System być może będzie również eksportowany na kontynent afrykański, gdyż zainteresowane kupnem jest Maroko.

Zobacz też: Syryjska opozycja informuje o zniszczeniu S-400

(tass.com, defenseworld.net)