Dwóch mężczyzn z okolic Los Angeles zostało aresztowanych pod zarzutem próby przemytu ze Stanów Zjednoczonych do Iranu części do wojskowych samolotów i innych elementów do wykorzystania w przemyśle zbrojeniowym.

Zavik Zargarian i Vache Nayirian zostali aresztowani przez służby imigracyjne na podstawie dziewięciu zarzutów, które można streścić jako próba zakupu i przemytu do Iranu części samolotów wojskowych o wartości 3 milionów dolarów. Wśród przemycanych elementów miały znajdować się uszczelki typu o-ring wykonane z fluorocarbonu, które mogą być wykorzystane w przemyśle cywilnym, ale i lotniczym, jako elementy systemu hydraulicznego i w podwoziu. Ponadto chodziło o części stosowane w myśliwcach F-14, F-15, F-16 i F/A-18.

O ile w przypadku części lotniczych chodziło jedynie o próbę przemytu, o tyle oskarżonym udało się nielegalnie – bez stosownych zezwoleń – wyeksportować do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kuwejtu, skąd następnie trafiły do Iranu, ponad 7000 uszczelek. Żeby nie wzbudzać podejrzeń, na dokumentach eksportowych jako kraju docelowego nie wymieniano Iranu i zaniżano wartość towaru, żeby nie narazić się na dodatkową kontrolę służb celnych. Wiadomo, że przynajmniej część z nich trafiła do irańskich sił powietrznych, ponieważ przy podejrzanych znaleziono dokumenty adresowane do tej instytucji.

Zargarianowi grozi maksymalnie 115 lat więzienia i ponad 4 miliony dolarów grzywny, a Nayirianowi 95 lat więzienia i ponad 3 miliony dolarów grzywny.

(americansecuritytoday.com, fot. Shahram Sharifi na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)

Shahram Sharifi na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International