11 maja w brytyjskiej siedzibie BAE Systems w Wartonie odbyła się prezentacja myśliwca wielozadaniowego Eurofighter Typhoon i samolotu szkolno-treningowego Hawk przeznaczonych dla Omanu. Sułtanat zamówił odpowiednio dwanaście i osiem maszyn obu typów. Pierwsze dostawy mają odbyć się jeszcze w tym roku.

Do Wielkiej Brytanii udała się ponadstuosobowa delegacja, w której był obecny między innymi minister do spraw obrony Sułtanatu Omanu oraz dowódca Królewskich Sił Powietrznych Omanu. Zakupione Typhoony dołączą do zamówionych kilka lat wcześniej wielozadaniowych F-16 Fighting Falconów. Zakontraktowane w grudniu 2015 roku odrzutowce są jednym z wielu zakupów realizowanych przez to państwo w ostatnim czasie. Modernizacji uległa także flota, która zakupiła między innymi patrolowce i okręty transportowe.

Państwa Zatoki Perskiej są obecnie jednym z największych kupców uzbrojenia na świecie. W roku 2014 wydatki państw arabskich na zbrojenia przekroczyły 110 miliardów dolarów. Największy budżetem dysponuje Arabia Saudyjska, która na wojsko w 2016 roku wydała około 82 miliardów dolarów.

Zobacz też: Indie zaprezentowały własną modernizację Hawka.

(baesystems.com, reuters.com)

Eurofighter Jagdflugzeug GmbH