6 marca wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne Belma zaprezentowały przedstawicielom Sił Zbrojnych i nieujawnionemu zagranicznemu klientowi swoją ofertę produktową. Prezentacja odbyła się na terenie Ośrodka Badań Dynamicznych Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia.

Wśród prezentowanych produktów znalazły się między innymi Sterowany Przeciwpancerno Przeciwtransportowy Ładunek Wybuchowy (SPPŁW) Tulipan, mina przeciwburtowa MPB-ZN, przeciwpancerna mina powierzchniowa do rozmieszczania ręcznego (MR-123) oraz tworzony przez konsorcjum pod kierownictwem Huty Stalowa Wola system minowania narzutowego Baobab-K wraz z minami przeciwpancernymi MN-123.

– Posiadamy szeroką ofertę środków i sprzętu do minowania, które ciągle unowocześniamy, aby sprostać wyzwaniom współczesnego pola walki – powiedział członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Radosław Domagalski-Łabędzki. – Rozwiązania bydgoskiej Belmy cieszyły się zainteresowaniem na targach IDEX 2019 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, dlatego też w pokazach uczestniczyli przedstawiciele formacji sojuszniczych. To pozwala na prezentację naszych produktów w warunkach poligonowych.

– Tulipan to zaawansowana, przenośna amunicja w znaczący sposób zwiększająca możliwości piechoty do obrony przed opancerzonymi jednostkami wroga – powiedział Mariusz Bednarski, prezes zarządu Belmy. – Jest wysoce skuteczny przeciwko pojazdom lekko opancerzonym, bojowym wozom piechoty i transporterom opancerzonym, a przy ataku w górną półsferę może też skutecznie unieruchomić czołg podstawowy.

Pocisk działa na zasadzie fali kumulacyjnej powstałej w efekcie inicjacji ładunku wybuchowego na skutek zadziałania sensorów akustycznego i termalnego. Pracuje w dwóch trybach: przeciwpancernym i przeciwtransportowo-odłamkowym. W obu przypadkach zakres skuteczności rażenia potwierdzony badaniami wynosi od dwóch do pięćdziesięciu metrów.

Zobacz też: Finlandia opracowuje miny wyskakujące

(informacja prasowa)

Materiały prasowe Belma S.A.