28 marca w zakładach Lockheeda Martina w Fort Worth w stanie Teksas odbyła się publiczna prezentacja pierwszego F-35A Lightninga II przeznaczonego dla wojsk lotniczych Korei Południowej. Maszyna nosi numer 18-001.

– Dziś jest wiekopomny dzień – cieszył się minister obrony Song Young-moo, którego przemówienie odtworzono z nagrania. – Świętujemy roll-out pierwszego F-35 dla południowokoreańskiego lotnictwa, najlepszego na świecie samolotu myśliwskiego, który zapewni bezpieczeństwo suwerennej przestrzeni powietrznej Republiki Korei. Wprowadzenie F-35 do służby wesprze wspólne działania sił powietrznych Republiki Korei i Stanów Zjednoczonych oraz rozszerzy możliwości sił powietrznych Republiki Korei w zakresie wspierania działań na ziemi.

Na ceremonię zaproszono ponad 450 gości, wśród których znaleźli się wiceminister obrony Suh Choo-suk i wiceszef sztabu południowokoraeńskich wojsk lotniczych, generał broni Lee Seong-yong. Uświetnił ją występ tradycyjnych artystów koreańskich.

Samolot numer 18-001 zostanie wkrótce przekazany do Luke Air Force Base w Arizonie, gdzie piloci i mechanicy z Korei Południowej rozpoczną szkolenie. W Korei F-35 pojawią się w roku 2019. Stacjonować będą w Cheongju w centralnej części kraju.

Docelowo południowokoreańskie lotnictwo ma otrzymać czterdzieści F-35A. Wszystkie powstaną w zakładach w Fort Worth. Od pewnego czasu mówi się jednak o zainteresowaniu Seulu dodatkowymi F-35, co prawdopodobnie wynika z opóźnień programu rodzimego myśliwca KF-X.

Pierwszy F-35 dla Korei Południowej jest zarazem pierwszym z sześciu Lightningów II, które Lockheed Martin dostarczy w tym roku.

Zobacz też: Stratfor o lotniskowcowych ambicjach Tokio i Seulu

(informacja prasowa Lockheeda Martina)

Lockheed Martin / Alexander H Groves