Podczas obchodów Dnia Narodowych Sił Zbrojnych Indonezji (5 października) w defiladzie wojskowej po raz pierwszy wziął udział wóz bojowy Kaplan MT. Pojazd określany jako czołg średni jest owocem trwającej od trzech lat współpracy indonezyjskiej firmy PT Pindad z tureckim FNSS. Prototyp wozu pojawił się już w Turcji na pokazach IDEF, w maju tego roku.

Kaplan MT wyposażony jest w belgijski system wieżowy Cockerill 3105 firmy CMI. Wieża mieści dwóch członków załogi i wyposażona jest w wysokociśnieniową armatę kalibru 105 milimetrów z automatem ładującym. Zastosowanie takiego systemu pozwoliło na uzyskanie wysokiej siły ognia w relacji do niskiej masy własnej.

Opancerzenie wozu oceniane jest na poziom 4. według norm STANAG 4569, co oznacza odporność na ostrzał amunicją przeciwpancerną o kalibrze 14,5 milimetra ze wszystkich kierunków oraz na porażenie odłamkami pocisku artyleryjskiego kalibru 155 milimetrów w odległości 30 metrów. Pojazd jest w stanie wytrzymać eksplozję miny zawierającej do 10 kilogramów trotylu. Kaplan przystosowany jest do montażu dodatkowego opancerzenia zwiększającego poziomu ochrony do poziomu 5.

Pojazd napędzany jest power-packiem zintegrowanym z systemem chłodzenia oraz zbiornikami paliwa. Zespół napędowy pozwala na rozpędzenie wozu do 70 kilometrów na godzinę. Producent zapewnia, że współczynnik mocy do masy wynosi 20 koni mechanicznych na tonę. Zasięg maksymalny to 450 kilometrów.

Kaplan MT w armii indonezyjskiej ma zastąpić mocno przestarzałe czołgi AMX-13 pochodzące z Francji. Według dostępnych informacji pierwsze zamówienie ma zawierać około 100 sztuk Kaplana, a produkcja seryjna ma się rozpocząć w 2018 roku.

Zobacz też: Reorientacja indonezyjskich sił zbrojnych

(armyrecognition.com)

materiały prasowe FNSS