Wczoraj odbyła się prezentacja sylwetki przyszłego okrętu brytyjskiej Royal Navy. Na wspólnej konferencji zorganizowanej przez BAE Systems Surface Ships i Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii dokonano finalizacji etapu, którego zadaniem było zaprojektowanie nowego okrętu.

Global Combat Ship Type 26 jest efektem prac zapoczątkowanych w 1998. Zadanie polegające na zaprojektowaniu fregaty typu 26 zostało przekazane utworzonemu konsorcjum, na czele którego znalazło się BAE Systems. Od 2010 roku brytyjski resort obrony oraz wspomniane konsorcjum pracowały nad konstrukcją bazową. Efektem wysiłków przez nie podjętych jest wczorajszy projekt.

Teraz nadszedł czas na doprecyzowanie kolejnych szczegółów, jakimi są sporządzenie dokładnego kosztorysu budowy oraz kosztów utrzymania okrętu w służbie. Będzie to miało wpływ na decyzję o liczbie zamawianych w przyszłości fregat. Na dzień dzisiejszy Ministerstwo Obrony decyduje się na zamówienie trzynastu jednostek tego typu w celu zastąpienia nimi okrętów typu 23. Decyzje inwestycyjne zapadać będą w połowie obecnej dekady.

Wyporność okrętu wynosi około 5400 ton, a jego długość to 148 metrów. Zaprojektowany został w technologii stealth. W skład jego uzbrojenia wejdą pionowe silosy rakietowe wyposażone w pociski rakietowe różnego typu i armata morska średniego kalibru. Okręt zostanie wyposażony w hangar lotniczy mogący pomieścić helikoptery Merlin lub Wildcat. Co więcej, pokład będzie zapewniał swobodę w wykorzystaniu aparatów bezzałogowych.

Okręt ma sprostać wyzwaniom i ciągle zmieniającym się zagrożeniom współczesnego świata. Dzięki możliwości długotrwałego pozostawania poza bazami, jest to jednostka doskonale nadająca się do ochrony globalnych interesów Wielkiej Brytanii. Charakterystyczna jest jej wielozadaniowość pozwalająca na prowadzeniu szerokiego wachlarza misji bojowych, przeciwdziałania piractwu, a także operacji polegających na dostarczaniu pomocy humanitarnej.

(defencetalk.com)