Na tegorocznych targach zbrojeniowych „Zbroja et bezpieka – 2017” w Kijowie odbyła się premiera nowego ukraińskiego bojowego wozu wsparcia czołgów. Pojazd waży około 30 ton, jego załogę stanowią trzy osoby

Wóz składa się z dwóch głównych części. Pierwszą jest wieża załogowa Duplet, opracowana przez Żytomierskie Zakłady Pancerne. Uzbrojona jest ona w: dwie armaty automatyczne ZTM-1 kalibru 30 milimetrów, dwa czołgowe karabiny maszynowe PKT kalibru 7,62 milimetra, granatnik automatyczny AG-17 kalibru 30 milimetrów oraz cztery wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych (prawdopodobnie Stugna-P).

Wieża może być montowana na różne nośniki kołowe i gąsienicowe. W porównaniu z używanymi na ukraińskich wozach bojowych wieżami zapewnia co najmniej dwukrotnie większą siłę ognia.

W tym wypadku Dublet został zamontowany na podwoziu popularnego na Ukrainie czołgu T-64. Ten – na tle wozów rodziny BMP – oferuje znacznie większy poziom ochrony, ale z drugiej strony nie jest to pojazd przeznaczony do transportu piechoty. Rozwiązanie to jest prostym i skutecznym sposobem na wykorzystanie ciężko uszkodzonych w wyniku działań w Donbasie czołgów z przeznaczeniem na powrót na pierwszą linię frontu.

Bojowy wóz wsparcia czołgów znakomicie wspierałby jednostki pancerne w starciach z piechotą i lekkimi pojazdami opancerzonymi separatystów, szczególnie w warunkach miejskich, a w przypadku jednostek zmechanizowanych zapewnia on większą siłę ognia i skuteczniejszą ochronę przed przeciwdziałaniem okopanej piechoty. Ponadto mógłby on odgrywać rolę wyspecjalizowanego niszczyciela czołgów, zdolnego zwalczać pojazdy pancerne z odległości do 4000 metrów.

W przeciwieństwie do nazywanego do tej pory „ukraińskim Tierminatorem” Azowca nowy pojazd pod kątem budowy oraz siły ognia może być porównywany do rosyjskiego BMPT (na zdjęciu). Argumentem przemawiającym za wprowadzeniem bojowego wozu wsparcia czołgów do służby na Ukrainie jest fakt słabego opancerzenia BMP, które w Donbasie okazują się bardzo wrażliwe na ogień piechoty, uzbrojonej w przeciwpancerne pociski kierowane i granatniki przeciwpancerne.

Zobacz też: Nowy ukraiński bwp

(mil.in.ua)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International