18 maja z linii produkcyjnej w zakładzie w Linköping zjedzie pierwszy JAS 39E Gripen. W próbach nowej wersji, która została już zamówiona przez Szwecję i Brazylię, wezmą udział trzy samoloty. Nie podano daty pierwszego lotu.

Ponadto przedstawiciel Saaba potwierdził, że firma jest bliska porozumienia ze Słowacją w sprawie zakupu myśliwców. Wcześniej mówiło się, że będzie to leasing. Ostateczne podpisanie umowy powinno nastąpić po słowackich wyborach parlamentarnych, które odbędą się w przyszłym miesiącu. Słowacja zainteresowana jest pozyskaniem ośmiu Gripeów w wersji C i D (zobacz też: Optymizm Saaba w sprawie eksportu Gripena C/D).

Innymi potencjalnymi klientami są Bułgaria i Chorwacja. Wersja C będzie produkowana równolegle z E, a producent spodziewa się w najbliższych latach zamówień na około trzysta samolotów. Toczą się już rozmowy z Tajlandią na temat zakupu drugiej partii dwunastu maszyn, a przedstawiciel producenta wyraził przekonanie, że kraj ten zakupi też trzecią partię tak, by mieć łącznie trzydzieści sześć – czyli dwie eskadry – Gripenów.

(defensenews.com; fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)

Maciej Hypś, konflikty.pl