Australijskie ministerstwo obrony poinformowało, że Navantia pokieruje pracami nad budową niszczycieli typu Hobart. Jest to kolejny sukces hiszpańskiej firmy w tym kraju.

Navantia ma koordynować prace nad wszystkimi trzema okrętami. W tym celu do stoczni w Osborne zostanie skierowany doświadczony zespół kierowniczy. Zadanie jest wymagające, gdyż w projekcie Air Warfare Destroyer uczestniczą liczne podmioty, w tym BAE Systems, Raytheon Australia i Lockheed Martin. Australijczycy liczą przy tym na zdobycie nowych doświadczeń w budowie okrętów wojennych i zarządzaniu projektami zbrojeniowymi; doświadczenia te mają się stać podstawą do długoterminowych inwestycji.

Pierwszym sukcesem Navantii w Australii, był wybór przez Canberrę okrętów desantowych bazujących na typie Juan Carlos I. Kadłuby Canberry i Adelaide (zobacz też: HMAS Adelaide wszedł do służby) powstały w El Ferrol, a obie jednostki po przeholowaniu ukończono w Williamstown. Niszczyciele typu Hobart bazują na hiszpańskich fregatach typu Álvaro de Bazán, zaprojektowanych i zbudowanych przez Navantię. Prototypowy HMAS Hobart został zwodowany w maju bieżącego roku. Prace nad HMAS Brisbane ruszyły w lutym 2014, a stępkę pod HMAS Sydney położono miesiąc temu.

(naval-technology.com; fot. Bahudhara na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)