Jeden z okrętów desantowych typu San Antonio, USS New York (LPD 21), pomyślnie zakończył testy systemu obronnego na wypadek ataku z użyciem środków chemicznych, biologicznych i radiologicznych (CBR). Testy odbywały się u wybrzeży Wirginii.

Okręty desantowe San Antonio zaliczane są do klasy amphibious transport dock, czyli przystosowane są do spełniania funkcji stałej bazy dla wojskowych pojazdów wodno-lądowych oraz statków powietrznych i piechoty morskiej.

Osią testów był Improved Point Detection System – Lifecycle Replacement (IPDS-LR), czyli system punktowego wykrywania, pozwalający na szybką reakcję w celu neutralizacji ataku z użyciem broni chemicznej, biologicznej lub radiologicznej. Podczas symulowanego ataku chemicznego śmigłowiec rozpylił niegroźny dla załogi środek chemiczny. Opary zostały wykryte przez system IPDS-LR, co w konsekwencji doprowadziło do szybkiej neutralizacji zagrożenia.

Ponadto załoga wykazała zdolność „normalnego” działania w zanieczyszczonym środowisku. Marynarzom udało się przygotować do działania dwa poduszkowce. Pomyślne testy znacznie przybliżają instalację systemu IPDS-LR na wszystkich obecnie będących w służbie okrętach do końca 2018 roku.

(naval-technology.com)