Rosjanie zobowiązali się, iż w drugiej połowie bieżącego roku zakończą dostawy śmigłowców szturmowych Mi-35M (AH-2 Sabre) do Brazylii. Na dzień dzisiejszy dostarczonych zostało dziewięć a pozostałe trzy zostaną wysłane na jesieni tego roku.

Dostawy odbywają się na mocy umowy z 2008 roku. Zgodnie z jej postanowieniami, Brazylia zdecydowała się na zakup dwunastu śmigłowców Mi-35M . Wartość kontraktu wyniosła 150 milionów dolarów. Rosyjska maszyna pozostawiła w tyle Agustę A-129 Mangustę i Eurocoptera Tigera (AS-665). Pierwsza partia trzech maszyn dotarła do Brazylii w marcu 2010 roku. Następna została zrealizowana w roku następnym.

Wraz z końcem sierpnia ubiegłego roku do brazylijskiego odbiorcy trafiły trzy kolejne z dwunastu zamówionych śmigłowców szturmowych Mi-35M. Realizacja kontraktu miała ostatecznie zakończyć się przed końcem 2012 roku dostawą trzech ostatnich maszyn. Doszło jednak do rocznego opóźnienia w finalizacji zobowiązania.

Mi-35M, będące eksportową wersją helikoptera Mi-24, są pierwszymi, dedykowanymi maszynami szturmowymi Brazylii. Będą wykorzystywane przez wojska lotnicze w regionie Amazonii, aby wesprzeć samoloty Super Tucano w lokalizacji, a następnie likwidacji nielegalnych lądowisk, używane przez handlarzy narkotyków, przemytników, a także przez poszukiwaczy złota. Mają stać się bronią siejącą postrach podczas realizowanych operacji antynarkotykowych.

(en.rian.ru)