5 grudnia w bazie okrętów podwodnych w Bangor odbyła się ceremonia z okazji dezaktywacji okrętu podwodnego USS Dallas. Jednostka została wycofana po trzydziestu sześciu latach służby. Było to ostatnie publiczne wydarzenie związane z okrętem przed przekazaniem go do stoczni marynarki wojennej Puget Sound Naval Shipyard.

– Dzisiaj świętujemy wiele dokonań tego wspaniałego okrętu i jego załogi, jak również nasze bliskie związki z wspaniałymi miastami Brementon i Dallas – mówił pierwszy oficer, komandor porucznik Todd Bowers.

W uroczystości wzięli udział dawni członkowie załóg, przedstawiciele miasta Dallas i politycy z Teksasu. Na koniec opuszczono banderę i znak dowódcy okrętu oraz symbolicznie zabezpieczono zegar okrętowy.

Dezaktywacja to proces, w którego trakcie z okrętu zostanie wyjęte paliwo jądrowe, a kadłub zostanie zabezpieczony i będzie składowany do czasu wycofania ze służby. Wycofanie ze służby to osobna decyzja – wiąże się z rozwiązaniem załogi i przydzieleniem jej członków do innych okrętów lub zadań. Wycofanie ze służby planowane jest na kwiecień 2018 roku, ale odbędzie się ono bez rozgłosu na terenie stoczni w obecności małej części załogi i pracowników stoczniowych, Wtedy jeszcze raz nastąpi opuszczenie bandery i znaku dowódcy oraz skreślenie okrętu ze stanu marynarki wojennej.

SSN 700 jest drugim okrętem w historii US Navy noszącym nazwę Dallas. Położenie stępki w stoczni General Dynamics Electric Boat Division odbyło się 9 października 1976 roku. Okręt wodowano 28 kwietnia 1979, a wcielono do służby 18 lipca 1981 roku. Okręt był siedem razy odznaczany za efektywność bojową (Battle „E”) i kilka razy wymieniany w rozkazach pochwalnych.

USS Dallas został rozsławiony na skalę światową dzięki powieści Toma Clancy’ego „Polowanie na Czerwony Październik” i filmowi pod tym samym tytułem. Co ciekawe, w filmie USS Dallas został zagrany przez USS Houston (SSN 713), który także został już wycofany ze służby.

Zobacz też: Wielozadaniowe atomowe okręty podwodne

(navy.mil)

U.S. Navy / Amanda R. Gray