Według informacji zamieszczonych na chińskich portalach społecznościowych na pokładzie śmigłowcowca desantowego typu 075 wybuchł pożar. Okręt przechodzi roboty wykończeniowe w szanghajskiej stoczni Hudong-Zhonghua. Ogień pojawił się na pokładzie jednostki w sobotę 11 kwietnia rano.

Z opublikowanych przez chińskich internautów zdjęć wynika, że były łącznie trzy źródła pożaru, zlokalizowane na rufie i śródokręciu. Ogień ugaszono stosunkowo szybko. Władze nie potwierdziły jeszcze oficjalnie wypadku. Nie wiadomo, jakie były przyczyny pożaru, jakie szkody spowodował i jaki będzie ich wpływ na termin oddania okrętu.

Pierwszy chiński śmigłowcowiec został zwodowany 25 września ubiegłego roku. Wyporność jednostki szacowana jest na 35–40 tysięcy ton, a ogólne rozmiary mają być zbliżone do amerykańskich uniwersalnych okrętów desantowych typu Wasp. W budowie znajduje się jeszcze jeden okręt typu 075, aczkolwiek stan zaawansowania prac pozostaje nieznany.

Słabością chińskiego okrętu jest brak samolotów pionowego/skróconego startu i lądowania (odpowiedników AV-8B i F-35B). Nie wiadomo, czy w Chinach trwają prace nad taką maszyną, ale jeśli nawet, droga od prototypu do seryjnych samolotów będzie długa, a skala produkcji, podobnie jak w przypadku innych zaawansowanych chińskich myśliwców, nie nadąży za potrzebami.

Zobacz też: Szkody na Kuzniecowie równe jego wartości

(navalnews.net)