W Wielkiej Brytanii rozpoczęły się prace przygotowawcze, które mają doprowadzić do zbudowania pełnowymiarowej repliki siedemnastowiecznego okrętu HMS Lenox. Będzie on stanowił nową turystyczną atrakcję dzielnicy Convoys Wharf w Londynie.

W Convoys Wharf od 1513 roku funkcjonowała pierwsza stocznia królewska założona przez Henryka VIII. HMS Lenox został zbudowany w 1678 roku za panowania Karola II, jako pierwszy z trzydziestu okrętów, które miały uczynić z Royal Navy największą potęgę morską Europy.

Dzielnica przez wiele lat popadała w ruinę, ale obecnie toczy się konkurs na zagospodarowanie jej przestrzeni i nabrzeży budynkami mieszkalnymi i usługowymi. Jednym z założeń rewitalizacji jest podkreślenie szczególnego morskiego charakteru dzielnicy, która znajduje się niedaleko wielu atrakcji turystycznych, jak żaglowiec Cutty Sark, Dawna Królewska Szkoła Morska czy Narodowe Muzeum Morskie. Replika siedemnastowiecznego okrętu ma być ich doskonałym uzupełnieniem.

Jednak budowa okrętu to nie wszystko. Obok ma powstać centrum edukacyjne opowiadające historię stoczni królewskich. Znajdzie się tam również wystawa pokazująca powstawanie okrętu, który zostanie zbudowany dzięki wymieszaniu najnowszych technologii, jak projektowanie trójwymiarowe czy zastosowanie sterowanych numerycznie obrabiarek do drewna, z tradycyjnymi metodami z siedemnastego wieku. Dodatkowym celem przedsięwzięcia jest stworzenie miejsc pracy dla specjalistów od tradycyjnych metod budowy statków i miejsca, gdzie młodzi adepci tego fachu będą mogli zdobyć doświadczenie.

Do realizacji projektu została powołana fundacja The Lenox Project, a wynajęta firma Focus Consultants ma przygotować biznesplan i wnioski o dotacje na rozpoczęcie kolejnego etapu prac.

Zobacz też: Remont zabytkowego greckiego krążownika

(thebusinessdesk.com, na zdjęciu: hiszpańska Princesa w bitwie z HMS Lenox, Kent i Oxford, 8 kwietnia 1740 roku)

Ángel Cortellini Sánchez, domena publiczna