W ubiegły czwartek dyrektor generalny Defence Industries Corporation of Nigeria (DICON) generał Bamidele Ogunkale ujawnił opinii publicznej plany stworzenia pierwszego nigeryjskiego transportera opancerzonego. Nigeria zaprezentuje koncepcję prototypowego pojazdu najpóźniej we wrześniu bieżącego roku. Generał Ogunkale wyraził swoje zapewnienia podczas spotkania z generałem Christopherem Musą, który przybył z kurtuazyjną wizytą do siedziby DICON w Kadunie.

Dyrektor generalny koncern poszedł dalej w swoich wypowiedział i przekazał Musie, że w dłuższej perspektywie czasowej liczy na rozpoczęcie produkcji masowej przyszłego nigeryjskiego transportera opancerzonego. Nie sprecyzował czasu, w jakim terminie ma to dojść do skutku, ale stwierdził wyraźnie, że do tego potrzebna będzie silna aprobata władz w Abudży, szczególnie prezydenta.

Ogunkale wierzy, że w dłuższej perspektywie czasowej Nigeryjczyków stać na zbliżenie się do poziomu brazylijskiego przemysłu obronnego. Dotychczas wszystkie problemy w DICON zostały zidentyfikowane i z pewnością zostaną rozwiązane. Potrzebna będzie jednak pomoc prezydenta Muhammada Buhariego, który powiedział niedawno, że ciężko zarobione dewizy nie powinny być wydawane na zakup uzbrojenia za granicą. Głowa państwa nigeryjskiego myśli raczej o inwestowaniu w rozwój lokalnego przemysłu obronnego.

Ujrzenie światła dziennego przez pierwszy nigeryjski transporter ma być wydarzeniem o większym znaczeniu od zaprezentowania pierwszego rodzimego bezzałogowego statku latającego Gulma. Powstał dwa lata temu przy dzięki zaangażowaniu nigeryjskich sił powietrznych i lokalnego przemysłu obronnego przy współpracy z Uniwersytetem Cranfield w Wielkiej Brytanii.

(naij.com; fot. VOA/Nicolas Pinault, domena publiczna)