Zastępca Sekretarza Generalnego NATO do spraw Operacyjnych, ambasador Francesca Tardioli, i minister spraw zagranicznych Republiki Dżibuti, H. E. Mahmoud Ali Youssouf, podpisali umowę rozszerzająca wzajemną współpracę. Doszło to tego w dniu 22 kwietnia 2015 roku.

Zgodnie z porozumieniem w stolicy, również Dżibuti, powstanie biuro łącznikowe NATO, którego celem będzie wspieranie operacji antypirackiej w Zatoce Adeńskiej i Rogu Afrykańskim. Dokładne zadania biura nie są jeszcze znane, ale można się spodziewać, że urzędnicy odpowiadać będą za ułatwienie koordynacji działań operacji Ocean Shield. Biuro wzmacniać będzie działalność operacyjną i administracyjne, a także logistykę.

Jest to również podstawa do dalszego dialogu między NATO a Republiką Dżibuti i szansa na rozszerzenie potencjalnych działań partnerskich w obszarach wspólnego i wzajemnego zainteresowania. Innymi słowy staje się to szansą na pogłębienie współpracy w zakresie zapewniania bezpieczeństwa na szlakach morskich. Tym samym Dżibuti potwierdza aktywne partnerstwo w międzynarodowych wysiłkach na rzecz zapobiegania zagrożeniom piractwa i terroryzmu. Bardzo prężnie wspiera również operację Ocean Shield, której obecny mandat wygasa wraz z końcem 2016 roku.

(nato.int; fot. Cassandra Thompson, U.S. Navy)