Podczas targów zbrojeniowych IDEAS 2016 w pakistańskim Karaczi pułkownik Rizwan Rasul, reprezentujący przedsiębiorstwo Heavy Industries Taxila, ogłosił opracowanie nowej wersji rozwojowej pakistańskiego czołgu podstawowego Al-Chalid, który jest obecnie trzonem pakistańskich wojsk pancernych.

Według wstępnych doniesień ulepszony czołg otrzyma nazwę Al-Chalid 2 i ma stać się jednym z najbardziej nowoczesnych dostępnych na rynku obronnym. Zdaniem Rasula w porównaniu do obecnej wersji będzie oferował wyższą mobilność, większą siłę ognia i lepszą ochronę przed bronią przeciwpancerną. Al-Chalid 2 zostanie wyposażony w mocniejszy silnik wysokoprężny o mocy 1500 koni mechanicznych, który zastąpi ukraińskie 6TD-2, zaprojektowane przez Charkowskie Biuro Konstrukcyjne im. Morozowa.

Wzmocnione zostanie opancerzenie, obecnie bowiem pokryte kostkami pancerza reaktywnego są wieżyczka i pochylona przednia płyta kadłuba Al-Chalida 1. Pakiet modernizacyjny przewiduje zwiększenie ochrony poprzez dodanie takich kostek z przodu i boków kadłuba oraz dodatkowych na wieży. Ponadto Pakistańczycy myślą o przystosowaniu czołgu do lepszego radzenia sobie z zagrożeniami podczas walki w strefach zurbanizowanych. W tym celu otrzyma pancerz listwowy, który ma zapewnić ochronę przed pociskami wystrzelonymi z RPG.

W modernizacji czołgu swoją pomoc zaoferowało tureckie przedsiębiorstwo Aselsan, które gotowe jest zająć się systemami elektronicznymi, ochrony przeciwpożarowej, systemami elektrooptycznym i komunikacyjnymi. Według pułkownika Rizwana Rasula Al-Chalid 2 zachowa uzbrojenie swojego poprzednika i będzie dysponował gładkolufową armatą kalibru 125 milimetrów z chromowaną lufą, przeciwlotniczym karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra i karabinem maszynowym kalibru 7,62 milimetra.

Armata główna może strzelać amunicją odłamkowo – burzącą, pociskami podkalibrowymi z brzechwowym stabilizatorem APFSDS (Armour-Piercing Fin-Stabilized Discarding-Sabot), kumulacyjnymi i stabilizowany brzechwowo HEAT-FS, amunicją konwencjonalną oraz przeciwpancernymi pociskami kierowanymi 9M119 Refleks.

Zobacz też: Pakistan zainteresowany MBT 3000

(armyrecognition.com; fot. Guy Martin, na licencji Creative Commons Attribution 1.0 Generic)

Guy Martin, Creative Commons Attribution 1.0 Generic