Marinha Portuguesa zdecydowała o wznowieniu programu zakupu dwóch dodatkowych pełnomorskich okrętów patrolowych typu Viana do Castelo. Oznacza to reaktywację projektu zawieszonego w 2013 roku. Wówczas portugalskie ministerstwo obrony odłożyło w czasie budowę kolejnych okrętów z powodu problemów budżetowych.

Projekt NPO2000 (Navios de Patrulha Oceânica) zakładał budowę ośmiu okrętów typu Viana do Castelo, które w przyszłości miałyby zastąpić leciwe korwety typu João Coutinho i Baptista de Andrade, a także mniejsze okręty typu Cacine. Nowe jednostki budowane były przez stocznię Estaleiros Navais de Viana do Castelo (ENVC). Kontrakt obejmował również budowę dwóch okrętów przeznaczonych do likwidowania zanieczyszczeń (Navios de Combate à Poluição). Pierwsze sygnały o problemach z finansowaniem projektu pojawiły się w 2012 roku, gdy ograniczono liczbę zamówionych patrolowców do czterech.

Negocjacje w sprawie nowego kontraktu będą prowadzone przez portugalską narodową dyrekcję do spraw zamówień, która uzyskała zielone światło od rządu tego kraju. Wartość umowy może wynieść blisko osiemdziesiąt milionów euro. Kontrakt zawierać w sobie będzie również przyszłe próby morskie. Planuje się, że do końca 2018 roku okręty trafią do służby w portugalskiej marynarce wojennej. Potem zaś czas pokaże czy Portugalczyków stać na budowę kolejnych jednostek tego typu.

Obecnie Marinha Portuguesa dysponuje dwoma okrętami typu Viana do Castelo: NRP Viana do Castelo (P360) i NRP Figueira da Foz (P361). Pierwszy trafił do służby w grudniu 2010 roku, zaś drugi w listopadzie 2013 r.

Jednostki typu Viana do Castelo to okręty o długości 83,1 metra i szerokości 12,9 metra. Ich wyporność sięga 1850 ton. Rozwijają prędkość 21 węzłów, zaś maksymalny zasięg wynosi pięć tysięcy mil nautycznych. Dysponują zestawem obrony bezpośredniej Marlin WS wyprodukowanym przez firmę Oto Melara i wyposażonym w armatę automatyczną MK44 Bushmaster kalibru 30 milimetrów. Poza tym o sile uzbrojenia stanowią dwie podstawy na karabiny maszynowe 7,62 milimetry i zrzutnia min MK55 Mod 2. W operacjach morskich mogą wykorzystywać śmigłowce, szybkie łodzie motorowe i bezzałogowe aparaty latające.

(janes.com; fot. forumdefesa.com, domena publiczna)