Aleksiej Rachmanow, szef Zjednoczonej Korporacji Stoczniowej, oświadczył, że powstaną dwa lub trzy okręty desantowe typu Iwan Grien dla rosyjskiej marynarki wojennej. W sierpniu pojawiły się pierwsze spekulacje na temat budowy kolejnych jednostek tego typu. Wówczas biuro konstrukcyjne Newskoje zaproponowało ministerstwu obrony ulepszoną wersję okrętów desantowych typu Iwan Grien.

Pojawił się pomysł wydłużenia i poszerzenia kadłuba na bazie doświadczeń z budowy i prób dwóch zamówionych jednostek. W tamtym czasie nie ujawniono innych informacji. Dzisiaj wiemy niewiele więcej, choć z pewnością drugi okręt projektu 11711 powstał na bazie pierwotnej konstrukcji. Niektóre źródła twierdzą, że informacja jest głęboko przesadzona i ma związek z obecnym napięciem na linii Moskwa–Kijów.

Według Rachmanowa nie ma jeszcze umowy na kolejne okręty. Wypowiedzi szefa Zjednoczonej Korporacji Stoczniowej stoją w sprzeczności z oświadczeniem Eduarda Jefimowa, dyrektora generalnego stoczni Jantar w Kaliningradzie, która jest budowniczym dwóch reprezentantów projektu 11711. Jefimow stwierdził, że w planach jest budowa okrętów o większej wyporności, zaś ten projekt nie będzie kontynuowany.

Iwana Griena przyjęto do służby w rosyjskiej marynarce wojennej w dniu 20 czerwca 2018 roku, choć droga do tego momentu nie była bezproblemowa. Drugi okręt tego projektu – Piotr Morgunow – rozpocznie próby stoczniowe w czerwcu 2019 roku.

Zobacz też: Plany rozwoju rosyjskiej marynarki wojennej

(tass.com, washingtontimes.com)

mil.ru, Creative Commons Attribution 4.0 International