Wojenno-Promyszlennaja Kompanija poinformowała o opracowaniu nowej wersji transportera opancerzonego z rodziny BTR-80. Nową modernizację przygotowano na życzenie rosyjskiej Gwardii Narodowej z zamysłem, aby trafiały na jej wyposażenie.

Transportery opancerzone BTR-82W wraz z innym sprzętem mają przyczynić się do wzmocnienia Rosgwardiji, która ma liczyć 340 tysięcy żołnierzy i pracowników cywilnych. Zgodnie z planami z 2016 roku formacja ta będzie uszykowana w ramy wojskowe i będzie mogła być używana poza granicami kraju. Do tego ma jej się przydać ciężki sprzęt. Organizacja Federalnej Służby Wojsk Gwardii Narodowej Federacji Rosyjskiej ma zakończyć się w kwietniu 2018 roku.

Według zapewnień przedstawicieli WPK w porównaniu z BTR-80 poprawiono między innymi ochronę balistyczną pojazdu, w tym zamontowano dodatkową wykładzinę przeciwodłamkową i wzmocniono dolną część kadłuba. BTR-82W jest ponadto wyposażony w system ochrony przeciw skutkom użycia broni nuklearnej, biologicznej i chemicznej.

Pojazd napędzany jest nowym turbodoładowanym silnikiem diesla Kamaz 740.14-300 o mocy wyjściowej 300 koni mechanicznej. Transporter otrzymał również wzmocnione zawieszenie i nowe elementy przekładni. Może poruszać się pod drogach utwardzonych z prędkością 100 kilometrów na godzinę, pływa zaś z prędkością 10 kilometrów na godzinę. Na jednym baku paliwa może przejechać ponad 600 kilometrów.

Do łączności służy cyfrowy radiotelefon R-168-25U-2, a świadomość sytuacyjną mają zapewniać nowy system nawigacji, dzienno-nocny przyrząd obserwacyjny dowódcy TKN-3MK, wyposażony dodatkowo we wzmacniacz obrazu 2+ pozwalający dowódcy pojazdu rozpoznać cel w odległości 400–500 metrów, oraz noktowizyjne przyrządy obserwacyjne kierowcy TWN-5.

BTR-82W zachował jednak w wieży zestaw uzbrojenia swojego poprzednika. Dysponuje ciężkim karabinem maszynowym KPWT kalibru 14,5 milimetra, karabinem maszynowym PKTM kalibru 7,62 milimetra i sześć wyrzutni granatów dymnych 902W Tucza. Zapas amunicji to 500 nabojów kalibru 14,5 milimetra i 2000 kalibru 7,62 milimetra.

Zobacz też: Białorusini nadal negocjują zakup 32 BTR-ów-82A

(armyrecognition.com)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons