Turecki BMC, niemiecki Rheinmetall i malezyjski Etika Strategi założyły konsorcjum koncentrujące się na opracowywaniu nowych rozwiązań dla pojazdów pancernych. Siedziba spółki zostanie ulokowana w Turcji.

Wchodzące w skład konsorcjum firmy zamierzają zajmować się zarówno pojazdami gąsienicowymi, jak i kołowymi. Główny obszar marketingowych zainteresowania spółki obejmuje Turcję, Malezję i kraje Zatoki Perskiej, a w dłuższej perspektywie także inne państwa azjatyckie.

Według anonimowego źródła z tureckiego przemysłu zbrojeniowego BMC i Rheinmetall mogą próbować uszczknąć coś dla siebie z kontraktu na czołgi Altay dla tureckiej armii. Wóz został opracowany przez konkurenta BMC, Otokara, jednak realizacja strategicznego zamówienia na tysiąc czołgów będzie wymagać zaangażowania wielu podmiotów. Nie jest również tajemnicą, że właściciel BMC Ethem Sancak jest bliskim przyjacielem prezydenta Erdoğana, a w lutym bieżącego roku firma otrzymała od rządu ponad dwieście hektarów gruntu na rozbudowę swoich zakładów.

(defensenews.com; fot. materiały prasowe Otokar)

materiały prasowe Otokar