Tajwan finalizuje prace nad rodzimym okrętowym systemem walki zbliżonym do amerykańskiego Aegisa. Program określany jako projekt Hsun Lien zakłada integrację systemu z pionowymi wyrzutniami Mk 41.

Dwa zestawy Mk 41 przeznaczone do testów zostały dostarczone na Tajwan w ubiegłym tygodniu. W pierwszym etapie z wyrzutniami zostaną zintegrowane pociski przeciwlotnicze i przeciwrakietowy Hai Kung III, czyli morska wersja lądowego systemu Tien Kung III. Pociski zostały skrócone, aby można je było załadować do Mk 41. Na dalszym etapie prac integracja obejmie kolejne typy opracowanych na Tajwanie pocisków.

Co szczególnie interesujące, lokalne media informują nawet o możliwości uruchomienia linii montującej Mk 41. Do tej pory amerykańska administracja niezbyt chętnie odnosiła się do takich pomysłów, co doprowadziło Tajpej do decyzji o opracowaniu własnej wyrzutni pionowej. Mimo wszystko Tajwan miał dostęp do Mk 41 w celu testów (zobacz też: Tajwańska tarcza antyrakietowa).

Projekt Hsun Lien zakłada integrację rodzimego radaru, sonaru, systemów walki radioelektronicznej i zarządzania walką. Docelowy system ma stać się standardowym wyposażeniem tajwańskich okrętów wojennych następnej generacji. Mowa tutaj przede wszystkim o regularnie powracającym pomyśle budowy rodzimych fregat.

Prace nad systemem ruszyły w roku 2015 i zgodnie z aktualnymi planami mają zostać zakończone w tym roku. Odpowiadający za program National Chung-Shan Institute of Science and Technology (NCSIST) otrzymał na ten cel prawie 220 milionów dolarów.

Zobacz też: Przeciwlotnicze korwety z Tajwanu

(upmedia.mg)

玄史生 na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported