Urałwagonzawod pracuje nad nową wersją wozu wsparcia ogniowego BMPT-72. Nazywany roboczo Tierminator 3 pojazd ma mieć jeszcze szersze możliwości zwalczania zagrożeń na polu walki.

Informację przekazał kremlowskiej agencji Sputnik dyrektor przemysłowy Rostiechu Siergiej Abramow. Próby bojowe w Syrii były według jego słów „bardzo udane”, wykazały jednak również, że BMPT-72 można jeszcze na wiele sposobów ulepszyć. Obecnie mają trwać dyskusje nad poprawieniem parametrów taktyczno-technicznych, w tym modernizacją podwozia, redukcją załogi z pięciu do trzech osób i poszerzeniem zakresu zwalczanych celów.

To ostatnie zagadnienie koncentruje się na coraz liczniejszych i niebezpieczniejszych bezzałogowcach. W tym celu Tierminator miałby zostać dozbrojony w wyrzutnie pocisków ziemia–powietrze. Sputnik powołuje się na źródła w przemyśle sugerujące, że w grę może wchodzić także zwalczanie pocisków artyleryjskich „większego kalibru”.

BMPT-72 wszedł na uzbrojenie rosyjskich wojsk lądowych w kwietniu tego roku. Wcześniej na zakup Tierminatora zdecydowały się Kazachstan i Algieria. Pojazdem mają interesować się Azerbejdżan, Peru i Syria.

Zobacz też: Premiera ukraińskiego Tierminatora

(sputniknews.com)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International